Bayrakla haberleşmenin icadı, Bayrakla haberleşmeyi kim buldu

Bayrakla haberleşme ne zaman bulundu, bayrakla haberleşmenin bulunuşu, bayrakla ilk ne zaman haberleşildi

1400 ve 1600 yılları arasında, tam 200 yıl boyunca, donanma komutanları, filolarındaki gemilere belirli mesajlar göndermek için ya ateşli silahlar kullanarak işaret verirler, ya da kendi gemilerini önceden saptanmış doğrultularda hareket ettirerek ne demek istediklerini anlatmaya çalışırlardı.

1777 yılında Amerikan karasularında seyreden İngiliz Donanması’nın komutanı Amiral Richard Howe, bayrakla haberleşme yöntemini buldu. Bu yönteme göre, her harf, belirli bir bayrak işaretiyle gösterilebiliyordu. Amiral Home Popham, bu bayrak alfabesini daha kolay hale getirdi. 1805 yılında yapılan Trafalgar Deniz Savaşı’nda, Amiral Nelson, ölmeden hemen önce bayrak işaretleriyle donanmasına şu emri veriyordu: “Düşmana daha çok yaklaşın”.

1817 yılında, İngiliz Kraliyet Donanması’ndan Yüzbaşı Frederick Marryat, uluslararası bir bayrak alfabesi geliştirdi ve bu alfabe tüm uluslar tarafından kabul edildi. Günümüzün gelişmiş haberleşme sistemlerine rağmen, bayrak haberleşmesi hâlâ geçerlidir.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Bayrakla haberleşmenin icadı, Bayrakla haberleşmeyi kim buldu Bayrakla haberleşme ne zaman bulundu, bayrakla haberleşmenin bulunuşu, bayrakla ilk ne zaman haberleşildi 1400 ve 1600 yılları arasında, tam 200 Bayrakla haberleşme ne zaman bulundu, bayrakla haberleşmenin bulunuşu, bayrakla ilk ne zaman haberleşildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir