Elektronu kim buldu, elektronun icadı

elektron ne zaman bulundu, elektronu ilk kim buldu, elektron hangi tarihte bulundu

Joseph John Thomson 1856′da Manchester yakınlarında orta sınıf bir kitapçı ve yayıncının oğlu olarak dünyaya geldi. Ailesinin beklentilerine uygun olarak özel bir gündüz okulunda eğitim gördü. Babası oğlunun bir mühendis olarak yetişmesini istiyordu; onun için bir çıraklık ayarladı. Ancak boşbir yer için beklerken Thomson, 14 gibi dikkat çekecek kadar erken bir yaşta Owen Kolejinde okumaya başladı.
Babası kısa bir süre sonra öldü. Çıraklık primini karşılayacak para yoktu ailede. Neyse ki Thomson Owen Kolejinde öğrenimini sürdürebilmek üzere bir burs kazandı. Orada J.H. Poynting ve Sir Arthur Schuster gibi seçkin bilim adamlarının etkisine girdi. Schuster, iyonlaşma ve gazlardan elektrik geçirme konularında ilerleme kaydetmiş yetenekli bir deneyciydi.

 

————————————————————————————————————————————————————-

 Elektronu kim buldu, elektronun icadı elektron ne zaman bulundu, elektronu ilk kim buldu, elektron hangi tarihte bulundu Joseph John Thomson 1856′da Manchester yakınlarında orta sınıf elektron hangi tarihte bulundu, elektron ne zaman bulundu, elektronu ilk kim buldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir