Benjamin Franklin kimdir hayatı

Benjamin Franklin ABD’li bir yayımcı, iyi bir yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi ve diplomat.

Thomas Jefferson ve John Adams ile birlikte bağımsızlık bildirgesini hazırlamıştır, bu sebepten Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucularından biridir. Ülkesinin temellerinin oluşmasında büyük bir payı olmasının yanı sıra, paratonerin mucididir. Güneş ışığından daha fazla yararlanmak için, saat uygulamasını da ilk olarak başlatan Franklin için bir antolojide, buluşları ve başarılarından bahsedildikten sonra “Benjamin Franklin şair hariç her şeydir” denilmiştir.

Benjamin Franklin buluşları

Franklin’in müthiş buluşları oldu. Bunlar; yıldırımsavar (paratoner), Cam Armonica, Franklin sobası, bifokal gözlüktü.
Cam Armonica

Posta müdürü yardımcısı olarak, Franklin Kuzey Atlantik Okyanusu’na ilgi duydu. Franklin 1768 yılında posta işleri için ortalama bir tüccar gemisi aldı ve uzun İngiltere’den New York’a ulaşmak için paketlerin birkaç hafta zamanı vardı. Newport’a, Rhode Island’a ulaşabildi.Yani paketleri yerine ulaştırabilmişti.
Su konulu Franklin bildirisinden bir çizim.

1743 yılında Franklin bilimle ilgilenen erkeklere kendi buluşları hakkında ve teoriler ile bilgilerde yardımcı olmak için Amerikan Felsefe Derneği’ni kurdu. O elektrik araştırmaları ve diğer bilimsel araştırmaları ile birlikte hayatının geri kalan kısmı için, siyasetin ve para kazanmanın onu işgal edeceğini anladı. Franklin enerjilerin pozitif ve negatif olarak ikiye ayrıldığını farketti. Ayrıca yıldırımın elektrikten oluştuğunu keşfetti.Franklin elektrikle ilgili deneylerinden dolayı yıldırımsavarı buldu.

Benjamin Franklin sözleri

İnsan paranın sahtesini yapar, para da insanın.”

“Delilik aynı şeyi tekrar tekrar yapıp farklı sonuç beklemektir.”

“Bu dünyada kesin bir şey var ise o da ölüm ve vergidir.”

“Kim seni kendinden daha fazla kandırdı?”

“Görmek kolay, önceden görmek zordur.”

“Hırs ile mutluluk birbirlerini hiç görmezler.”

“İnsanlar her zaman kahraman olamazlar ama her zaman insan olabilirler.”

“İyi mazeretler bulmayı başaranların, başka şeyler başarabildiği çok nadiren görülür.”

 Benjamin Franklin kimdir Benjamin Franklin hayatı Benjamin Franklin biyografisi Benjamin Franklin ABD’li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi ve diplomat. Thomas Jefferson

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir