Burun Kemiği Eğriliği

Burun Kemiği Eğriliğinin tedavisi
Burun Kemiği Eğriliği (Deviasyon ) nedir

Deviasyon kelimesi, köken olarak latince ‘deviatio’ (eğrilik, sapma) dan gelmektedir. Burun içinde septum (bölüm) adı verilen her iki burun boşluğunu ayıran kıkırdak-kemik yapının düzgün olmayışı deviasyon’a işaret eder. Eğrilik hafif, önemsiz olabileceği gibi bazı hastalarda tıkanıklık oluşturacak derecede belirgin olabilir, bazı hastalarda burun dış görünümünde bozukluk ile birlikte olabilir. Genetik nedenli oluşabileceği gibi doğum sırasındaki veya çocukluk dönemindeki travma (çarpma-düşme) nedeni ile de ortaya çıkabilir.

Burun tıkanıklığı yapan, burun enfeksiyonlarına neden olan kıkırdak-kemik eğriliği için tedavi metodu cerrahidir. Erkeklerde 17-18, bayanlarda ise 16 yaş sonrası uygulanabilir. Nadiren, bu yaşlardan önce uygulanacak bir cerrahi’nin, koruyucu cerrahi yaklaşım ile gerçekleştirilmesi gerekir.
————————————————————————————————————————————————————-

Burun Kemiği Eğriliği Burun Kemiği Eğriliğinin tedavisi Burun Kemiği Eğriliği (Deviasyon ) nedir Deviasyon kelimesi, köken olarak latince ‘deviatio’ (eğrilik, sapma) dan gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir