Cecil B. De Mille Kimdir

Cecil B. De Mille Kimdir, Cecil B. De Mille Hayatı Biyografi

ABD’li sinema yönetmeni ve yapımcı. Tarihten ve İncil’den alınma konuları büyük, masraflı yapımlar halinde sunmasıyla tanınan ilk Hollywood yönetmenlerindendir.

Cecil Blount De Mille 12 Ağustos 1881’de doğdu, 21 Ocak 1959’da öldü. Tiyatrocu bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. 1913’te Jesse Lasky ve Samuel Goldwyn ile ilk yapım şirketlerinden birini kurdu ve ertesi yıl altı makaralık The Squaw Man (“Kızılderili”) filmini çekti. Büyük ticari başarı kaza­nan bu film, De Mille’i yüreklendirdi.

İster Western türünde, ister tarihsel türde, ister opera uyarlaması olsun, filmlerinde daima pahalı dekorlar, zengin giysiler kullanmaya özen göstererek sinemada göste­rişi ön plana çıkardı. Bu eğilim, özellikle 1923’teki The Ten Commandments (On Emir), 1949’daki Samson and Delilah (Samson ve Delilah) filimlerinde- ki İncil yorumlarında dikkati çeker.

Sağ eğilimli De Mille, sinema işçilerinin sendikalarıyla çelişkiye düş­tüğü için, 1950’lerden sonraki değişimlere ayak uyduramadı. Fakat Holywood’un eski profesyonellerinden biri olarak daima ilgi ve saygı gördü. Filmlerindeki aşırı gösteriş bugün bir yönüyle eskimişse de, örneğin On Emir’deki piramit sahnesi gibi sahneler hâlâ destansı bir nitelik taşımaktadır.

Eserleri (başlıca): The Squaw Man, 1914, (“Kızılde­rili”); The Ten Commandments, 1923, (On Emir); Cleo- patra, 1934; The Plainsman, 1937, (Vadideki Kahraman); Samson and Delilah, 1949; The Greatest Show on Earth, 1952, (“Dünyanın En Büyük Gösterisi”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir