Çocukların Ailelerinden ve Çevresinden Beklentileri Nelerdir

Çocuklar Ailelerinden Ne Bekler, Çocukların Ailelerinden ve Çevresinden Beklentileri Nelerdir

Her çocuk büyüyüp açılmayı bekleyen bir tomurcuktur. Aile ve çevredekilerin ona verdikleri gelecekte onun gireceği şekli önceden belirleyen en önemli unsurdur. Anne ve babaların çocuklarından beklentileri olduğu gibi çocuğun da anne ve babasından birtakım beklentileri vardır.

Bir çocuk büyüklerinden en başta sevgi ve saygı bekler. Sevgi ortamında büyüyen çocuklar gelecekte kendine güvenleri olan, başarılı bireyler haline dönüşmektedir. Onların bir diğer beklentisi olan saygı ise çocuğa bağımsız bir birey olduğunu hissettirir, çocuğun yaptıklarından suçluluk duymamasını sağlayarak onun kişilik gelişimine olumlu etki eder. Çocuklar ailelerinden maddi değerlerden çok manevi anlamda değerli davranışlar beklemektedir. Örneğin ilgi ve birlikte vakit geçirme budeğerlerin en önemlilerindendir.

Çocuklar aileleri tarafından çocuk olduklarının unutulmamasını isterler. Onlar bir çocuktur ve elbette ki hataları olacaktır. Böyle bir durumda çocuk kendisinin anlayışla karşılanmasını ve şiddet ve korkudan uzak bir ortamda büyümeyi ister.

Çocukların Aile ve Çevrelerinden İstekleri Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir