Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir Kısaca

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

demokrasi ile ilgili görsel sonucu

Demokrasi, dünya tarihi boyunca uğruna pek çok savaşlar yapılmış, kanlar dökülmüş bir gelişme olmuştur insanlık için. Din, dil, ırk ayrımı olmadan, dünyanın çeşitli bölgelerinde, farklı zamanlarda pek çok insan, özgürlüğüne ve haklarına kavuşmak için çeşitli savaşlar vermiştir. Türkiye’mizde de demokrasi, tam olarak ancak Kurtuluş Savaşı esnasında verdiğimiz büyük kayıpların ardından yerleşebilmiştir.

Demokrasinin temellerini oluşturan bazı ilkeler vardır. Bu ilkelerin var olması ve işlevsel olması, gerçek bir demokrasinin var olduğunun göstergesi olmaktadır. Bu ilkeler;

*Milli Egemenlik

Ülkeyi yönetecek kişileri halkın kendi kendine belirlemesidir.

*Seçme ve Seçilme Hakkı

Ülkenin vatandaşlarının, hem ülkeyi yönetecek kişileri seçme, hem de istediklerinde seçimlere aday olabilme hakkına sahip olmalarıdır.

*Katılım

Demokrasinin en önemli gerekliliklerinden bir tanesi de ülkede yaşayan vatandaşların haklarını, sorumluluklarını bilmesi ve bunları kullanmasıdır.

*Özgürlük

Kişinin, diğer kişilerin haklarını kısıtlamadığı sürece istediği eylemi gerçekleştirebilmesidir.

*Eşitlik

Her vatandaşın yasalar karşısında eşit sayılmasıdır.

*Çoğulculuk

Ülke içerisinde her görüşten ve anlayıştan insanların yaşaması ve yönetime dahil olabilmeleridir.

*Kuvvetler Ayrılığı

Yasama, yargı ve yürütme organlarının tamamen birbirinden bağımsız şekilde faaliyet göstermesidir.

*Hukuk Devleti

Demokratik yönetimlerin en önemliği özelliği bu maddedir. Hukuk devleti, ülkenin içerisinde yürütülen her türlü faaliyetin, yargılamaya açık olması anlamına gelmektedir. Özellikle iktidar noktasında görev yapan kişiler de dahil olmak üzere, her türlü durum yargıya taşınabilir ve bağımsız bir yargı sürecinin ardından karar verilir. Ülkeyi yönetenler de bu bağımsız mahkemelerce denetlenebilir, gerektiğinde cezalandırılabilir.

Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir Kısaca Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

4 thoughts on “Demokrasinin Temel İlkeleri Nelerdir Kısaca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir