Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır (ÖSYS ÖSYM)

Her sene ilk yerleştirmelerin akabinde merak edilen YGS LYS ek yerleştirme nasıl yapılır, ek tercihlere kimler başvurabilir.

Ek Yerleştirme Kılavuzu’nu nerede bulabiliriz?

2013 ÖSYS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzu, ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr adresinden yayınlandı. Kılavuzu internet dışında bir yeren temin etmek mümkün değil. ÖSYM ek tercihleri başlayana kadar kılavuzda güncellemeler yapılabilir bu nedenle tercih süresi başlayana kadar her an takipte olmak gereklidir.

Kimlerin ek yerleştirmelere başvurma hakkı vardır?

2013 ÖSYS’ye başvurmuş ve merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmemiş adaylar (açıköğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapabilecekler.
Ayrıca merkezi yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilenler ve  kontenjan sınırlaması olan açıköğretim programlarına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirmede kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim ön lisans programlarını tercih edebilecekler.

ösym

Kaç tercih hakkı var?

Adaylara ek yerleştirmede toplam 30 tercih hakkı tanındı. Adaylar 30’u geçmemek kaydıyla puanının yettiği tüm ön lisans ve lisans programlarını tercih edebilecekler. 30 Tercih hakkının hepsinin doldurulması zorunlu değil.
Merkezi yerleştirmede baz alınan tercih listesi, ek yerleştirmede geçerli değil. Tercih listesi kalan boş kontenjanlara göre ek yerleştirme için yeniden düzenlendi.

Puanlar aynı mı ?

Yeni açılan ve merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan yükseköğretim bölümlerinin en küçük puanı oluşmadığı için o programla ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih etme hakkına sahipler.

En küçük puanı belli olan programları ise o programın taban puanına eşit veya daha büyük puana sahip adaylar tercih edilebilecek.
Ek yerleştirmede baraj puanının düşürülmesi hatta kaldırılmasını isteyen yönde birçok talep var; fakat ÖSYM  henüz bu konuyla ilgili bir çalışma yapmadı. Kılavuzda bu konuyla ilgili bir güncelleme getirilmediği sürece , ilgili puan türünde 180 veya üstü puana sahip adaylar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahipler. Meslek liselerinden önlisans programlarına sınavsız geçiş yapabilmek için ise YGS’de ilgili puan türünden en az 140 almak gerekiyor. Adaylar puanlarının üstünde bir puana sahip programları tercih edemeyecekler. Bir programı tercih edebilmek için o programın en küçük puanına sahip olmak gerekiyor.

Kimler internetten tercih yapabilecek?

Tercihler, Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bizzat adaylar kendileri ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr internet adresine girerek başvurularını gerçekleştirebilirler . Posta, fax, elektronik posta ile yapılan başvurular kabul edilmeyecek. Bireysel olarak internetten başvuru yapamayacak adaylar Başvuru Merkezine giderek başvurularını gerçekleştirebilirler.

Tüm Ortaöğretim Kurumu (Okulu) Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ek yerleştirmede  Başvuru Merkezi olarak resmi iş günü ve  saatleri arasında hizmet vereek. Adaylar şayet tercihlerini bu Başvuru Merkezlerinde yaparlarsa  3,00 TL  hizmet ücreti ödeyecekler.

Ek yerleştirme de bir kontenjana yerleşen öğrenci okula kaydını yaptırmazsa puanı düşermi ?

Her sene olduğu gibi Merkezi yerleştirme herhangi bir bölümü tercih eden ve o bölüme yerleşme hakkı kazanan adaylar şayet kaydını yaptırmazsa gelecek sene girecekleri sınavda puanları bir miktar düşecektir.Bu kural ek yerleştirmede de geçerlidir. Bu nedenle adaylar gitmeyeceği okulu tercih etmemelidir.

Sonuçlar ne zaman açıklanır?

Geçtiğimiz yıllarda ÖSYM sonuçları bir hafta içerisinde açıklanmıştı. Adayların yerleşmeye hak kazandığı okullara kayıt yaptırmaları için de 3-4 gün gibi kısa bir süre tanımıştı. Bu sene de üniversiteler tam anlamıyla eğitime başlamadan kayıtların nihayete ermesi yönünde çalışmalar yapılıyor. Bir çok üniversite yeni akademik yıla başladı. Fakat tam anlamıyla dersler başlamadı. Ek yerleştirmeyle üniversiteye yerleşmeye hak kazanan adayların arkadaşlarından geri kalmamaları için ekimin ilk haftasına kadar kayıtların tamamen bitmesi gerekiyor. Bu yönde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Ek yerleştirme hakkında sıkça sorulan sorulan sorular ve merak edilenler hakkında bilgi verdik.

3 thoughts on “Ek Yerleştirme Nasıl Yapılır (ÖSYS ÖSYM)

 • 18/08/2016 tarihinde, saat 02:33
  Permalink

  Puanım ygs 2 308 sıralamam 285000 bu puanla acil ilk yardım tercih ettim gelmedi ek tercihlerde % 50 burslu düşünüyorum gelme ihtimali var mı. Veya tam burslu da olabilir. Mi bu puana ?

  Yanıtla
 • 16/08/2016 tarihinde, saat 09:33
  Permalink

  benim bu sene auzef hukuk büro yönetimi oldu yanlış tercihten dolayı ek tercihlere girme hakkım var mı

  Yanıtla
 • 06/09/2014 tarihinde, saat 16:35
  Permalink

  2014 ek tercih icin belirtilen 10 tl yi nereye ve nasıl yatıracagız ?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir