Fatih Projesi Tablet Bilgisayar Özellikleri Nasıl Neler

Fatih Projesi kapsamında 2012 yılından itibaren öğrencilere dağıtılmaya başlanacak olan tablet bilgisayarların özellikleri neler ? 

Her öğrenciye bir tablet bilgisayar projesi..FATİH adını alan ve tanıtımını ilk olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı proje ile bir kaç yıl içerisinde tablet bilgisayarı olmayan öğrenci kalmayacak.Fırsatları Artırma Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi ikinci yarıyıldan itibaren uygulamaya başlanıyor.Proje kapsamında her öğretmenin ve öğrencinin bir tablet bilgisayarı olacak,müfredat buradan takip edilebilecek.Proje akıllı tahta, internet altyapısı, içerik ve tablet olmak üzere dört bileşenden oluşuyor.6 Şubat 2012’de başlayacak olan proje ikinci yarıyılda pilot uygulamalar başlayacak.

Fatih projesi tablet bilgisayarlarının dağıtılacağı pilot bölgede bulunan okullara ayrıca bin 496 akıllı tahta da verilecek. Akıllı tahtalar, tablet bilgisayarlarla etkileşim içinde olacaklar. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer tarafından yapılan açıklamaya göre pilot uygulamanın başlaması ile birlikte 4 yılın içinde Türkiye okullarında okuyan tüm öğrencilere yaklaşık 1.5 milyon bilgisayar dağıtımı bitmiş olacak. Tablet bilgisayarların üretiminde yerli üreticilerin desteklenmesi hedefleniyor. Bu nedenle ilk başta pilot uygulamaya geçildi. Ancak Fatih projesi daha sonra yerli üretimin teşvik edilmesi için bu yerli tabletlerin dağıtılması ile tamamlanacak.

Öğrencilere dağıtılan tabletler ilk etapta ihraç ürünleri olacak. Öğrencilere tablet uygulamasında pilot uygulamanın ardından yerli üretim tabletler dağıtılacak. Öğrencilere tablet bilgisayar uygulamasını hayata geçiren Fatih projesi 2012 – 2013 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında yurt genelinde başlayacak

Okullarda dağıtılacak tabletlerin özellikleri
Fatih projesi tablet bilgisayar uygulamasında dağıtılacak ilk bilgisayarlar 8.9 inç ekrana sahip olacak. Tablet bilgisayar ne zaman verilecek böylece belirlenmiş oldu. Tablet bilgisayar nerede dağıtıldı ikinci dönemin başlaması ile göreceğiz. Tablet bilgisayar özellikleri eğitim ihtiyacına göre zamanla değişecek.

4 thoughts on “Fatih Projesi Tablet Bilgisayar Özellikleri Nasıl Neler

 • 11/02/2014 tarihinde, saat 18:43
  Permalink

  arkadaşlar devlet okullarnı ne zaman dağıtılıcak lütfen cevap verin

  Yanıtla
 • 14/08/2013 tarihinde, saat 16:18
  Permalink

  ohhhhhhhh yaw iyikide beleşmiş dağıtıcaz dediler dağıtsınlar artık eve gelene kadar belim kopuo

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir