Yurt Dışında Üniversite Okuma Hakkında Bilgiler

Yurt Dışında üniversite eğitimi almayı düşündünüz mü hiç ? Peki Yurt dışında üniversite nasıl okunur ? Şartları nelerdir ve ücretleri ne kadardır ? Detaylar haberimizde :

Yabancı bazı ülkelerde üniversite eğitimi ücretsizdir. Ücretli olan ülkelerde ise eğitim maliyetleri Türkiye’deki ve Kuzey Kıbrıs’taki birçok vakıf üniversitesinden daha ekonomiktir. Yurtdışında bazı ülkelerde eğitim süresi lisans programları için 2/3 yıl, yüksek lisans programları için sadece 1 yıldır. Birçok ülke öğrencilere eğitim alırken part-time, ara tatillerde full time çalışma izni vermektedir. Üstelik birçok ülkede eğitiminizi tamamladıktan sonra oturma ve çalışma hakkı verilmektedir.

Belli üniversiteler hariç birçok üniversite öğrencilerden, ortaöğretimden yüksek not ortalaması ile mezuniyet şartı aramamaktadır. Not ortalaması yerleştirme yapılacak olan üniversitenin dünya ya da ülke sıralamasındaki yeri konusunda etkendir. Sıralamada iyi olan üniversiteler yüksek not ortalaması istemektedir. Dil seviyesi yeterli düzeyde olmayan öğrenciler için üniversiteler öğrencilere ya kendi bünyesinde ya da anlaşmalı bir dil eğitim kurumunda yabancı dil eğitimi alması konusunda yönlendirme yapmaktadır.
Birçok ülkede üniversitelere başvuru için son bir başvuru tarihi yoktur. Okullarda kontenjan olması halinde istenildiği zaman başvuru yapılabilir. Başlangıç tarihleri esnektir.

Birçok üniversite Eylül’de başlarken, bazı üniversiteler Eylül, Ocak, Nisan-Mayıs döneminde de başlayabilmektedir. Avustralya ve Yeni Zelanda’da başlangıç tarihleri Şubat ve Temmuzdur.

eokulegitim.com – 2012

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir