Ferenc Puskás Kimdir

Ferenc Puskás Kimdir, Ferenc Puskás Hayatı Biyografi

Macar asıllı İspanyol futbolcu. 1946- 1956 arasında Macar futbolunun daha sonra da Real Madrid’in başarılarına katkıda bulunmuştur.

Budapeşte’de doğdu. Futbola 1939’da Honved takımında başladı. Kısa sürede parlayarak Macar milli takımına yükseldi ve 1956’ya değin 84 kez giydiği milli formayla 85 gol attı, 10 yılı aşkın bir süre bu takımın kaptanlığını yaptı. Macar milli takımının 1952 Olimpi­yat Oyunlarında şampiyonluğu kazanmasında etkin oldu, 1954’teki Dünya Kupası finaline dek yükselmesin­de başlıca rolü oynadı.

1956’da Macaristan olayları ve siyasi bunalımı sırasında ülke dışında bulunan Puşkaş, bundan sonra ülkesine dönmeyerek İspanya’ya yerleşti ve Real Madrid kulübüne geçti. Real Madrid’in 5 kez lig şampiyonu, birer kez de Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası ve Kıtalar Arası Şampiyon Kulüpler Kupası şampiyonu olmasını sağladı.

1962’de İspanyol yurttaşlı­ğına geçtikten sonra da dört kez İspanyol milli takımında yer alan Puşkaş, Di Stefano ile birlikte bu ülkenin yıldız futbolcusu durumuna geldi ve 1962 Dünya Kupası finallerine katıldı. 1968’de futbol oynamayı bıraktıktan sonra Yunanistan’ın Panathinaikos kulübünün antrenörlüğünü üstlenerek bu takımın Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası finalini oynamasını sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir