Fosiller Nasıl Oluşur Çeşitleri Nelerdir

Bu yazımızda, sizlere Fosiller Nasıl Oluşur Çeşitleri Nelerdir Kısaca bu konu hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

fosiller ile ilgili görsel sonucu

İçerisinde yaşamakta olduğumuz doğada, günümüzde ve bizlerden milyonlarca yıl öncesine dek pek çok canlı organizma var olmuştur. Günümüzden milyonlarca yıl öncesinde dahi, insan Dünyaya ayak basmadan var olan pek çok canlı yaşamış, ve vakti geldiği zaman ölmüştür. Ölen bu canlılardan kimisi, yine doğada bulunan doğal organizmalar tarafından parçalanarak doğaya geri karışmış olsalar da, bu canlılardan kimisinin hava ile teması kesilmiş ve bedenlerinden geriye kalanlar olduğu gibi saklanmıştır.

Geçmişte yaşamış olan ve öldükten sonra bir şekilde hava ile teması kesilen hayvanların bedensel özellikleri büyük anlamda korunmuştur. Toprak altında kalan cesetler, zaman içerisinde toprak altına ilerleyerek burda form değiştirmişlerdir ve petrol, kömür, mermer gibi günümüzde kullandığımzı kaynaklar oluşmuştur.

Fosiller bitki fosilleri, hayvan fosilleri, amberler ve kabuklu deniz canlıları olarak 4 kategoride incelenmektedirler. Geçmişte var olmuş olan bu canlıların bedenleri, öldükten hemen sonra çeşitli durumlar ile birlikte doğa tarafından korunmaya alınmış ve ölümlerinin üzerinden milyonlarca yıl geçmesine rağmen pek çok yaşamsal özellikleri korunmuştur. Bir canlının fosilleşebilmesi için;

– Nem oranı yüksek bölgelerde hayvan cesedinin aniden çöküntü ile gömülmesi
– Volkanik etkilerin oluşturduğu gömülme
– Belirli ısı koşulları ve yüksek oranda minerale sahip yeraltı suları

gibi etkenler etkili olmaktadır. Fosilleşen hayvanlar sayesinde günümüzden milyonlarca yıl öncesine dahi ışık tutabilmekteyiz.

Fosiller Nasıl Oluşur Çeşitleri Nelerdir Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir