George Devine Kimdir

George Devine Kimdir, George Devine Hayatı Biyografi

İngiliz tiyatro eğitimcisi, oyuncu ve yönetmen. Savaş sonrası İngiliz ti­yatrosun da gözlenen “gençleşme” ha­reketinin öncülerinden olmuştur.

George Alexander Cassady Devine 20 Kasım 1910’da Hendon da doğdu, 20 Ocak 1966’da«Londra’ da öldü. Babası bir banka memuruydu. Devine, Oxford Üniversitesinde modern tarih okudu. 1932’de bu okulun Tiyatro Birliğinin çağrılısı olarak gelen Gielgud’un yönettiği Romeo ve Juliet’te Mercutio rolüyle sahneye çıktı. Daha sonra eğitimini yarım bırakarak Londra’ya gitti. Motley Stüdyosu’na yöne­tici olarak girdi. 1936’da Londra Tiyatro Stüdyosunu kurdu ve üç yıl yönetti. Yüzbaşı olarak katıldığı II.Dünya Savaşında Burma’da görevlendirildi. 1947’de Old Vic Tiyatrosu’na bağlı olarak Young Vic gezginci tiyatro topluluğunu kurdu ve genç oyuncu­lar yetiştirdi. Old Vic yöneticileri, topluluğun çalışma biçimiyle uyuşamayıp 1952’de Young Vic’i kapattılar. Devine bir süre Sadler’s Wells ve Covent Garden gibi tiyatrolarda oyun ve opera yönetti. 1956’da Royal Court Tiyatrosu bünyesinde kurduğu ve bir “yazarlar tiyatrosu” olarak adlandırdığı English Stage Company’nin sanat yönetmenliğini yaptı. 1957’de, tiyatro­ya yaptığı hizmetlerden ötürü Commender Order of British nişanıyla onurlandırıldı.

Devine, English Stage Company’de genç oyun yazarlarına, yoksun oldukları olanakları sunmayı amaçlamıştır. Yazarlar bu topluluğun bir üyesi ola­rak, yazdıkları oyunun olası en iyi koşullar altında sahnelenmesi olanağını bulmakta, bir yandan da düşüncelerini sınayabilmekteydiler. Bütün bunları sağlayan Devine, genç oyun yazarlarını yüreklendire­rek, 1950-1960 arasında ortaya çıkan birikimin İngiliz tiyatrosuna canlılık getirmesine öncülük etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir