Günümüzde Doktorların Hastalıkları Tedavi Etmek İçin Kullandıkları Teknolojik Aletler

Doktorların kullandığı aletler nelerdir, günümüzde doktorların tedavi amacıyla kullandığı aletler hakkında bilgi vereceğiz.

Teknoloji geliştikçe sağlık alanında kullanılan aletlerde de değişiklik görülüyor. Günümüzde bu aletlerin değişimi hakkında yazı paylaşacağız.

Isı ölçer: Eskiden civalı termometreler kullanılırken bugün elektronik aletlerle hassas ölçümler yapılmaktadır.

Steteskop: Bu alet geçmişten günümüze küçük değişikliklere uğrasa da genel özellikleri hiç değişmemiştir. Bu alet sayesinde doktorlar kalbimizi dinler ve hastalığın kaynağını belirler.

Tansiyon Aleti: Geçmişte manuel tansiyon ölçüm cihazları kullanılırken bugün herkesin evinde rahatlıkla taşıyıp kullanabileceği elektronik ölçüm aletleri geliştirildi. Günümüzde pek çok doktor pratiklik açısından bu aleti kullanıyor.

Şeker ölçüm cihazı: Eskiden şeker ölçüm için idrar testi uygulanırdı ve sonuçlar genellikle bir iki gün sonra belli olurdu. Ancak günümüzde kan değeri üzerinden çalışan bu alet sayesinde küçük bir iğne yoluyla vücudumuzdan kan çıkışı sağlanıyor ve bu bir damla kanın şeker ölçüm çubuğuyla temasından birkaç saniye sonra şeker testi tamamlanıyor.

Bu ve bunun gibi pek çok alet doktorların uzmanlık alanlarına göre kullanılıyor. En genel kullanılan ve en çok tercih edilen aletler bunlar.

indir (6)

Doktorların Kullandığı Aletler Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir