Hapşırmak Nedir

Hapşırmak Nedir
Hapşırmanın yararları nedir
Hapşırmanın zararları nedir

Hapşırmak Nedir
Burun iç yüzeyinin uyarılmasıyla, havanın gürültülü ve hızlı bir şekilde burun ve ağızdan çıkarılması. Burun iç yüzeyinde mukozasında sonlanan beşinci kafa siniri yoluyla gelişen bir refleks olan hapşırma, toz, kir gibi tahriş edici maddelerin üst solunum yollarından uzaklaştırılmalarını sağlar. Hapşırmanın en sık görüldüğü durum nezledir. Başlayacak bir gripin ilk habercileri arasında da Hapşırma başta gelir. Burun allerjisi olan şahıslarda, ortaya çıkan saman nezlesi durumunda, sulu

burun akıntısı, gözlerde sulanma-kızarıklık ve peşpeşe hapşırmalar vardır. kızamık ve su çiçeği hastalıklarının başlangıcında da sık ve şiddetli hapşırmalar, olur. Burunda yaprak tozları, talaş gibi yabancı cisimlerin bulunması da hapşırmalara sebeb olur. Nezlede ortaya çıkan hadise burun mukozasının şişmesidir. Burun mukozası şişince burundan boğaza olan ifrazat geçişi durur. Biriken ifrazatın burnu uyarması sonucu hapşırmalar ortaya çıkar.

Hapşırma, Allahü tealanın insana bir rahmeti, iyiliğidir. ihtiyaç duyduğu zaman hapşıramayan kimse, bu ihtiyacı daha iyi anlar. Hapşırma esnasında kalp bir an için durup hemen ardından çalışmasına devam etmektedir. Aynı zamanda tahriş edici maddelerin atılması da insana büyük ferahlık sağlar. Bu nimetleri yaratan Allahü tealaya bir şükrün ifadesi olarak hapşıran bir müslümanın Elhamdülillah demesi sünnettir. Böyle diyeni işitenlerin de yerhamükallah demesi farz-ı kifayedir. Hiç olmazsa birisinin demesi lazım olur.

Hapşırmanın Faydaları Nelerdir ?

Hapşırık vücudumuz için son derece faydalı bir reflekstir. Üst solunum yolundan yani özellikle burundan aldığımız yabancı maddelerin dışarıya atılması ve üst solunum yolu enfeksiyonu sırasında buruna yerleşmiş virüs ve bakterilerin vücuttan arındırılıp dışarıya doğru püskürtülmesine neden olur. Bu sayede vücudumuz hem enfeksiyonlardan korunur hem de üst solunum yolu temizlenmiş olur. Hapşırık sırasında alt solunum yolu, akciğer mukozası, soluk borusu, gırtlak, yutak ve burun bu mukozanın temizlenmesiyle rahatlar.

Hapşırmanın zararları Nelerdir ?

Hapşırık yüksek tansiyonu olan kişilerde özellikle kafa içerisinde ve beyin bölgesinde anevrizma denilen damar balonlaşması olan kişilerde riskli olabilir. Kafa basıncı arttırdığından dolayı hapşırık sırasında beyin damarlarında gelişmiş olan kırılgan bir damar baloncuğu patlayıp kanamaya yol açabilir.
————————————————————————————————————————————————————-

Hapşırmak Nedir Hapşırmak Nedir Hapşırmanın yararları nedir Hapşırmanın zararları nedir Hapşırmak Nedir Burun iç yüzeyinin uyarılmasıyla, havanın gürültülü ve hızlı bir şekilde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir