Kulak Mantarı Bulaşıcımıdır

Kulak Mantarı nedir
Kulak Mantarı tedavisi
Kulak Mantarı Bulaşır mı

Normal olarak dış kulak yolunda mantar sporları mevcuttur. Kulağa su kaçırılması, nem gibi faktörler sonucu üreme vasatı bulurlar. Özellikle deniz, havuz ve hamam tatilleri esnasında ve sonrasında sık görülür. Kronik akıntılı orta kulak iltihablarının seyri esnasında da sık görülür. Lokal antibiyotik kullanımı hastalığa vasat hazırlayabilir, ancak sistemik ilaçların bu tür bir yan etkisi yoktur. Tek veya iki taraflı görülebilirler.

Dış kulak yolu yapı olarak düz değildir. Kulak zarına kadar olan mesafe bir dirsek yapar ve böylece kulak içerisine yerleşmiş bir mantar enfeksiyonu, yabancı cisim parçacıkları, su ile şişmiş ve kulak temizleme pamuklarıyla iç tarafa itilmiş kirler müdehale edilmeden kolay kolay çıkmaz. Özellikle mantar enfeksiyonları son derece inatçı ve bulaşması da bir o kadar kolaydır. Gerekli önlemlerin alınmadığı kalabalık havuzlardan dış kulak yoluna mantar enfeksiyonu yerleşebilir.
————————————————————————————————————————————————————-

Kulak Mantarı Bulaşıcımıdır Kulak Mantarı nedir Kulak Mantarı tedavisi Kulak Mantarı Bulaşır mı Normal olarak dış kulak yolunda mantar sporları mevcuttur. Kulağa su

One thought on “Kulak Mantarı Bulaşıcımıdır

  • 05/12/2012 tarihinde, saat 23:30
    Permalink

    kulak mantarı nasıl gecer ve bulaşıcı mıdır

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir