Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau Hayatı

Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau Kimdir, Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau Hayatı Biyografi

Fransız siyaset adamı. Anayasal mo­narşi yönetiminin kurulması için ça­lışmıştır. Ölümünden sonra kralın ajanı olduğu anlaşılmıştır.

Honore Gabriel Victor Riqueti Comte de Mirabeau 9 Mart 1749’da Nemours yakınlarında Bignon’ da doğdu, 2 Nisan 1791’de Paris’te öldü. Varlıklı bir soylu olan babası Victor Riqueti Marquis de Mira- beau, tanınmış bir iktisatçıydı. Düzensiz yaşayışı nede­niyle öfkelendirdiği babası tarafından 1767’de orduya sokulduysa da üç yıl sonra bu görevinden ayrıldı. Hovardalığı ve aşırı harcamaları yüzünden babası tarafından sık sık gözetim altına aldırıldı.

Gözetim altında tutulduğu Pontarlier’de tanıştığı Monnier markisinin karısıyla 1767’de Hollanda’ya kaçtı. Mayıs 1777’de bu suçundan dolayı tutuklanarak Fransa’ya geri verildi. Fransa’da üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapisten çıktıktan sonra krallık despotizmine ve toplumsal ayrıcalıklara karşı çıkan broşürler kaleme aldı. 1785’de dış işleri görevlisi olduktan bir yıl sonra gizli bir diplomatik görevle Prusya’ya gönderildi. Berlin’de bulunduğu sırada Prusya monarşisi üzerine incelemeler yaptı ve bu konuda iki kitap yazdı.

Mayıs 1789’da toplanacak olan Etats- Generaux’ya (Kral tarafından düzensiz olarak toplan­tıya çağrılan meclis) seçilmek için Provence’tan soylu­ların temsilcisi olarak adaylığını koyduysa da adaylığı reddedildi. Bunun üzerine Aix ve Marsilya kentlerin­den halk temsilcisi olarak adaylığını koydu ve her iki kentten de seçimleri kazandı.

One thought on “Honoré Gabriel Riqueti de Mirabeau Hayatı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir