İndira Gandhi Kimdir

İndira Gandhi Kimdir,İndira Gandhi Hayatı ve Biyografi

(1917)

Hintli kadın siyasetçi. 1966-1977 arasında başbakanlık yapmış, 1980’den bu yana da aynı görevi sürdürmektedir.

19 Kasım 1917’de Allahabad’da doğdu. ] Hindis­tan’ın ilk başbakanı Javaharlal Nehru’nun kızıdır. Gandi soyadını Mohandes Gandi’yle bir akrabalığı bulunmayan Feroze Gandiyle evlenerek almıştır. Hindistan’da Visva Bharati Üniversitesinde, İngilte­re’de Oxford Üniversitesi’ne bağlı Somerville College’da öğrenim gördü. 1938’de Hindistan Ulusal Kongresi’ne (Kongre Partisi) girdi. 1942’de evlendi, aynı yıl İngiltere yönetimine karşı çalışmaları nedeniyle, eşi ile birlikte tutuklanarak, 13 ay hapse mahkum oldu. 1955-1959 arasında, Kongre Partisinin yönetici kadrosunda çalıştı. 1959’da parti başkanlığı­na getirilen Gandi, Lal Bahadur Şastri hükumetinde basın ve yayın bakanı olarak görev yaptı.

Şastri’nin 1966’da ölümü üzerine Hindistan’ın üçüncü başbakanı oldu. Başbakanlığı döneminde, partinin Morarji Desai önderliğindeki muhafazakâr kanadının Gandi’ye karşı sürdürdüğü muhalefet daha da şiddetlendi. Kongre Partisi, 1967 genel seçimlerini kazandı, ancak salt çoğunluğu sağlayamadı. Temmuz 1969’da, Gandi’nin tarım kesimine ve küçük sanayiciye kredi sağlamak amacıyla 14 büyük bankayı devletleştirme kararı alması, partinin ikiye bölünmesine neden oldu.

1971 seçimlerinde Gandi’nin önderliğindeki Kongre Partisi büyük başarı kazandı. Seçimlerden hemen sonra Pakistan’ın Doğu Pakistan’daki (Bangla­deş) ayrılıkçı ayaklanmayı bastırmaya çalışması, çoğu Hindu olmak üzere milyonlarca Bengalli mültecinin Hindistan’a kaçmasına yol açtı. Bağımsızlık hareketi­ni destekleyen Hindistan birlikleri 6 Aralık 1971’de Pakistan’a girdi. İki hafta süren savaş sonunda,1971 seçimlerinden kısa bir süre sonra, muhalefet Gandi’nin seçimlerde yolsuzluk yaptığını ileri sürerek Allahabad Yüksek Mahkemesi’ne başvurdu. Mahke­menin Haziran 1975’de açıklanan kararında, Gandi’ nin seçim kampanyası sırasında kamu araçlarını ve görevlilerini kendi çıkarı için kullandığı belirtilerek, seçimler geçersiz sayıldı; Gandi’nin altı yıl süreyle seçimlere katılması ve kamu görevi yapması yasaklan­dı. Gandi’nin bu karara uymayarak görevini sürdüreceğini açıklaması, ülkede ciddi karışıklıkların başlamasına neden oldu. Gandi, 26 Haziran 1975’de olağanüstü durum ilan etti. Muhalefet liderleri tutuk­landı, basına sansür kondu. Anayasa ve seçim yasasında yapılan değişikliklerle başbakanın seçim suçların­dan yargılanması olanağı kaldırıldı. Uyguladığı baskı rejimiyle muhalefeti susturan Gandi, enflasyonu de­netim altına almak, üretimi artırmak ve işsizlik sorununu çözümlemek amacıyla, iktisadi reform programını uygulamaya koydu. Mihracelerin hazine­den aldıkları aylıkları ve onların bazı ayrıcalıklarını kaldırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir