Kulak Sancısı Neden Olur

Kulak Sancısı Neden Olur,Kulak Sancısı Nedeni,Kulak Sancısı , kulak ağrısı,
kulak ağrısının nedenleri,Kulak ağrısı nedir? nedenleri nelerdir?,

Kulak ağrısının ne zaman başlayacağı belli olmaz. Şayet kulağınız nedensiz yere ağrıyorsa bir uzmana görünmekte fayda var. Fakat ağrı dayanılmaz boyuttaysa soğan suyundan faydalanabilirsiniz. Doğal bir antibiyotik olduğu ispatlanmış olan soğanın birkaç yaprağını ezerek suyunu çıkartın. Sonrasında kulağınıza bir damla damlatın ya da kulak çubuğu yardımı ile sürün. Kısa bir süre sonra kulak ağrınızı unutmuş olacaksınız.

Kulak ağrısının en sık görülen sebebi orta kulağı boğaza birleştiren östaki kanalının tıkanmasıdır. Genellikle alerji, sinüzit veya grip hastalıkları sırasında ortaya çıkar. Gün boyunca ayakta iken östaki kanalından boğazımızın arkasına doğru rahat akış sağlanır. Ayrıca çiğneme ve yutkunma östaki kanalı etrafındaki kasları hareket ettirerek, orta kulağa östaki kanalından hava giriş-çıkışını sağlar.

Ancak, uykuya daldığınızda östaki kanalı rahat boşalamaz. Ayrıca gece yeterince yutkunmadığınız için, fazla hava girişi de olmaz. Orta kulaktaki hava, etraftaki dokular tarafından kullanıldığı için, negatif basınç oluşur. Bu da kulak zarının içeri doğru emilmesi anlamına gelir. Gecenin bir yarısında kulak ağrısı ile uyanabilirsiniz. Dış kulak yolu enfeksiyonları, uçak yolculuğu ve tüplü dalış gibi atmosferik değişiklikler, saç kılının tıraştan sonra dış kulak yoluna düşmesi, diş, dil, çene gibi kulakla ilişkisi olmayıp, kulakta hissedilen ağrılar da kulak ağrısını tetikleyebilir.

kulak ağrısı olduğunda sizin alacağınız önlemler şunlardır:

1) Dik oturun.

2) Saç kurutma makinesi kullanın: 10 cm. mesafeden ılık hava ve düşük fan hızında kurutma makinesi ağrıyı azaltacaktır.

3) Kulak kepçenizi hafif hareketlerle oynatın: Eğer ağrı duyuyorsanız bu muhtemelen dış kulak yolu enfeksiyonudur. nDış kulak yoluna vücut ısısında yağ damlatılabilir: Vücut ısısındaki suya bebek yağı veya normal zeytinyağı ekleyip, birkaç damla kulağınıza damlatın. Ağrının azaldığını göreceksiniz. Bu, asla zarı delik olan kulağa uygulanmamalıdır.

4) Sakız çiğneyin: Östaki kanalının açılması için oldukça faydalıdır.

5) Esneyin: Yine östaki kanalını açarak etki gösterir.

6) Burnunuzu tutun: Uçakta 10 bin metrede uçarken kulaklarınız tıkanırsa, burnunuzu iki parmak arasında sıkıştırıp, derin bir nefes alın ve havayı genzinize doğru yönlendirecek şekilde üfleyin. Açılma sesi duyacaksınız. Bu basınç eşitlemesinin olduğunu gösterir, aynı zamanda kulak ağrısı da ortadan kalkar. nUçak alçalırken uyumayın.

7) Burnunuz tıkalı ve genize doğru akıntı varsa ve her uçağa binişte ağrı oluyorsa, uçağa binmeden 1 saat önce akıntıları azaltan ilâçlardan veya burun damlalarından kullanabilirsiniz.

hülasa benim size önerim ; mutlaka uzman bir hekime bizzat muayene olarak tedavi olmanızdır.
————————————————————————————————————————————————————-

Kulak Sancısı Neden Olur Kulak Sancısı Neden Olur,Kulak Sancısı Nedeni,Kulak Sancısı , kulak ağrısı, kulak ağrısının nedenleri,Kulak ağrısı nedir? nedenleri nelerdir?, Kulak ağrısının ne

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir