Lavanta Çiçeği Faydaları

Lavantanın Faydaları
Lavanta çiçeğinin özellikleri
Lavanta Çiçeği hakkında bilgi

Lavanta Çiçeği Tanımı
Her dem yeşil lavanta, türüne bağlı olarak 20-90 santimetre boyundadır. Öbekler halinde büyür, sivri uçlu çiçekleri genelde mor ya da mavidir.

Lavanta Çiçeği Yetiştiği Yer
Bir Akdeniz bitkisi olan lavanta artık ılıman iklimli her yerde yetişiyor.

Lavanta Çiçeği Faydaları ve Halk Bilgisi ve Geleneksel Kullanımı
“Lavanta” adı, olasılıkla livere (mavileştirmek) ile lavare (yıkamak) sözcüklerinin birleşmesinden oluşan Ortaçağ Latince’si ndeki livendula türünün adından türemiştir. Pedanius Dioscorides’in, kokusunu, bütün parfümlerden daha güzel diye övdüğü lavanta, keseler içinde kullanılır. Meryem Ana, güveleri giysilerden uzak tuttuğu ve iffeti koruduğu için lavantayı çok severmiş. Ortaçağ ve Rönesans’ta vebadan korunmak için binaların zemini lavantayla kaplanırdı. Hafif bil müsekkin olarak bilinirdi. Kraliçe 1. F.lizabeth’in lavanta konservesi (çiçeği şekerle karıştırılarak hazırlanır) sevdiğine inanılır.

Lavanta Çiçeği Faydaları ve Tıbbi Kullanımı
Araplar için balgam söktürücüydü. Yeni Dünya’ya gelen yerleşimciler lavantayı kurt dökmede kullandılar. Aromatcrapinin kurucusu Maurice Gattefosse, yanlışlıkla yaktığı elini, lavanta yağına batırmış ve hızla iyileştiğini görmüştü. Yapılan araştırmalar bazı uçucu yağların sinir akımını azalttığını ortaya koymuştur. Lavantadan damıtılarak sağlanan perilil alkol, bir hücrenin, DNA’sı zarar gördüğünde kendini imha etme yetisi anlamına gelen apoptosisi destekliyor olabilir. Lavanta yağını koklamakla müsekkin almanın etkilerini karşılaştıran bir araştırma, yağın uykusuzluğa da aynı derecede iyi geldiğini ortaya koymuştur. Başka araştırmalar ise lavantanın kan şekerini düşürebiliyor olduğunu öne sürmektedir. Alman F. Komisyonu lavantanın gaz çıkarmaya karşı ve hafif mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılmasına onay vermiştir.

————————————————————————————————————————————————————-

Lavanta Çiçeği Faydaları Lavantanın Faydaları Lavanta çiçeğinin özellikleri Lavanta Çiçeği hakkında bilgi Lavanta Çiçeği Tanımı Her dem yeşil lavanta, türüne bağlı olarak 20-90 lavanta çiçeği hakkında, lavanta çiçeğinin yararları, lavanta çiçeğinin özellikleri, lavanta nerde yetişir, lavantanın yararları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir