Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Kompozisyon

Atalarımız yaşadıkları dönemde elde etmiş oldukları bir takım tecrübelere dayanarak, bizlerin hayatına ışık olması sebebi ile çok sayıda anlamlı sözler söylemişlerdir. Bu sözlere atasözü adı verilmektedir. Günlük hayatımızda çok sayıda atasözünü hayatımıza ders alarak hareket ederiz. İnsanlar eski zamanlardan bu yana her dönemde atasözlerini kullanmaya devam etmişlerdir. Atalarımız tarafından söylenen anlamlı sözlerden bir tanesi ise Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır atasözü olmaktadır. Peki bu atasözü ne anlama gelmektedir? Bizler de sizler için derlemiş olduğumuz bu çalışma ile birlikte, sizlere Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır kompozisyon kısaca bilgi vereceğiz.

mart ayı ile ilgili görsel sonucu

Mart İlkbahar mevsiminin ilk ayı olarak bilinmektedir. İlkbahar mevsimi ise birbirine zıt olan Kış mevsiminin bitişi, Yaz mevsiminin ise başlangıcı olarak kabul edilir. İlkbahar mevsimi  geçiş mevsimi olarak kabul edilir. Bu nedenden dolayı hem kış mevsiminin hem de yaz mevsiminin özellikleri taşır. Mart ayının başlarında kış mevsiminin etkisi fazlayken, sonlarına doğru gidildiğinde yaz mevsiminin etkileri daha fazla olmaktadır. İnsanlar bu ayda nasıl giyineceğini ya da havanın nasıl olacağını çok da fazla kestirememektedir. Bu nedenden dolayı Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır atasözü söylenmiştir.

Mart kapıdan baktırır derken, ilkbahar mevsiminin yaz mevsimine ait özellikler taşıdığı belirtilir, fakat kazma kürek yaktırır derken de kış mevsimine ait özellikleri de taşıdığı belirtilmektedir.

Mart Kapıdan Baktırır Kazma Kürek Yaktırır Kompozisyon Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir