mate çayı faydaları ve zayıflatıcı etkisi

Zayıflatıcı çay mate nedir
Mate cayı nasıl zayıflatır?
Mate çayının faydaları
Mate Çayı Faydaları

Mate Çayı Faydaları. Mate Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?
Latince adı Ilex paraguariensis olan mate yüzyıllardır Güney Amerika yerlileri tarafından kullanılmaktadır. Paraguay ve Brezilyada yetişir. Güney Amerika’da oldukça bilinen ve kullanılan bir çaydır. Paraguay Çayı olarak da bilinir.

Yerlilerce Tanrı’nın Ağacı olarak adlandırılan mateyi Avrupalılar yeşil altın olarak nitelendirmişlerdir.

Tropik ve yarı tropik iklimlerde yetişen Mate, tüm yıl boyunca yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür.

Mate bitkisinin kurutulmuş yaprakları, yaprak sapları ve bunlarla hazırlanan preparatlar kullanılır.

Mate çayı kavrulmuş ya da kavrulmamış biçimde satılmaktadır.
Mate Yaprağının Faydaları – Mate Ne İşe Yarar?

• Güney Amerikalılar tarafından zihinsel uyanıklığı artırma amacıyla kullanılmaktadır. Uyarıcı etkisi içindeki kafein, teofilin ve teobromin’den kaynaklanır.

• Bedensel aktivitede bulunan ve spor yapanlar için doğal bir enerji kaynağıdır. Bedensel ve zihinsel yorgunluğa karşı kullanılır.

• Alman Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu mate yaprağının (Mate folium) dış stres faktörlerine karşı vücut direncinin yükseltilmesi amacıyla kullanılabileceğini belirtmiştir.

• Canlandırıcı etkisi olmakla birlikte kafein gibi sinirlilik yapmaz. Kafeinin neden olduğu ellerde titreme, çarpıntı, tansiyonun yükselmesi ve bağımlılık gibi olumsuz etkilere sebebiyet vermediği ifade ediliyor.

• Enerji verici etkisinin içindeki matein adlı santral sinir sistemi uyarıcısından kaynaklandığı belirtiliyor. Teofilin ve teobramin etken maddeleri de kişiye kendini daha enerjik ve canlı hissettiriyor.
Mate Çayı Zayıflatırmı?

Vücutta yağ emilimini engelleyici ve de yağların hızlı yakılmasını sağlayıcı etkilere sahiptir.

Yağ yakımını artırıcı, metabolizmayı hızlandırıcı ve iştah baskılayıcı etkisi vardır. 2004 yılında Charlottenlund Medical Centre tarafından yapılan çalışmada 45 gün boyunca mate yaprağı çayı ve ekstresi kullanan şişman kişilerin ortalama 5 kilo zayıfladıkları gözlenmiştir.

İştah kesici etkisi vardır. Açlık hissini azaltır.

Mate bitkisinde bir bölümü yeşil çayla ortak olan 196 etken madde bulunur.

Yeşil çaydan daha güçlü antioksidan etkisinin olduğu ve bu sayede kalp damar rahatsızlıkları, romatizma ve birçok kronik dejeneratif hastalığa karşı da koruyucu olduğu belirtiliyor.

İçinde A, C, E, B vitaminleri, kalsiyum, selenyum, demir, magnezyum, potasyum, fosfor, 15 farklı amino asit türü, klorofil bulunuyor.
Mate Çayı Nasıl Demlenir?

2 kahve kaşığı mate yaprağına 150 ml kaynar su eklenir 5 dakika demlendikten sonra süzülerek içilir. Günde 2 fincana kadar içilebilir.
Mate Çayının Zararları Var mı?

Fazla miktarda içilmesi uykusuzluğa neden olabilir.

Amfetamin gibi diğer uyarıcılarla birlikte alımı yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı ve daha ciddi sorunlara neden olabilir.
————————————————————————————————————————————————————-

mate çayı faydaları ve zayıflatıcı etkisi Zayıflatıcı çay mate nedir Mate cayı nasıl zayıflatır? Mate çayının faydaları Mate Çayı Faydaları Mate Çayı Faydaları. Mate Çayının Faydaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir