Notre Dame’ın Kamburu Roman Özet

Notre Dame’ın Kamburu Özet Bilgi, Notre Dame’ın Kamburu Roman Özet

Notre Dame’ın Kamburu adlı romanda Claude Frollo adındaki bir papaz kilisenin önünde bir bebek bulur ve bu bebek çok çirkin olduğu için ona Fransızcada “eksik-tamamlanmamış” anlamına gelen Quasimodo adını verir. Quasimodo büyüdüğünde papaz onu zangoçluk görevine getirir. Quasimodo bir süre sonra zilin sesinin yüksekliği sebebiyle işitme duyusunu kaybeder.

Quasimodo bir süre sonra Esmeralda isminde bir çingenne kızıyla tanışır ancak Esmeralda aslında bir çingene değildir. Esmeralda’yı küçükken çingeneler kaçırmış ve onun yerine Quasimodo adında sakat bir çocuğu bırakmışlardır. Quasimodo genç ve güzel bir kız olan Esmeralda’ya aşık olur ve olaylar başlar. Esmeralda ise özgür ruhlu ve çapkın bir şair olarak bilinen Gringoire’nin hayatını kurtarmak için onunla evlenmiştir. Çünkü çingenelerin sokağına giren bir erkek ya bir çingene kızı ile evlenir ya da ödürülmektedir.

 

Esmeralda’nın ise soylu ve zengin bir ailenin kzıyla nişanlı olmasına rağmen çapkınlığı ile tanınan Phoebus’a aşık olmuştur. Önceleri Phoebus dda Esmeralda’ya aşık olsa da daha sonra Frollo’nun kıskançlığı ve karşılıksız aşkı sebebiyle duyduğu kin nedeniyle Esmeralda’ya kurduğu komplodan sonra Esmeralda ve Phoenus’ün buluştuğu bir gece Esmeralda’nın bıçağıyla onu yaralamış ama suç Esmeralda’nın üzerine kalmıştır.

Başta Phoebus olmak üzere herkes onun büyücü olduğuna inanır ve parada gözü olduğu için bunu yaptığını düşünür. Esmeralda suçsuz olduğunu söylese de kimse bir çingene kızına inanmak istemez. Bu olaylar olurken Frollo Esmeralda’ya aşkına karşılık vermesi halinde onun hayatını bağışlatacağını söyler. Fakat Esmeralda Phoebus’ün ona inanması halinde kurtaracağına kesin gözüyle baksa da Phoebus, nişanlısı Fleur-de-Lys’in eğer Esmeralda’yı astırırsa ona geri döneceği söylemesiyle bu teklifi kabul eder.

Çingene dostları ve Quasimodo tarafından hapsedildiği zindandan kaçan Esmeralda, Phoebus komutanlığındaki askerlerin çingenelerin sokağını basarak abisi gibi gördüğü fakat ona aşık olan çingene kralı Clopin’in öldürülmesi ile birlikte tekrar ortaya çıkar ve asılır. Bu sırada her şeyi Frollo’nun kurduğunu anlayan ve Esmeralda asılmadan önce ona yalvaran Quasimodo ise Esmeralda’nın asılması üzerine Frollo’yu kilisenin merdivenlerinden iterek öldürür.

Aradan uzun zaman geçtikten sonra yapılan bir araştırmada ölülerin atıldığı zindanda birbirine kenetlenmiş iki ceset bulunur. Bunlardan Quasiomodo’nun giydiği kıyafet olan artık çürümüş hale gelen bez parçası diğerinden -Esmeralda’nınkinden- ayrıldığında küller dökülür.

Notre Dame’ın Kamburu Romanının Özeti Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir