Pedagojik Formasyon İçin ALES Şartı Geldi

Pedagojik Formasyon İçin ALES’ Girmek Şart mı evet, bundan sonra Pedagojik Formasyon başvuru için ALES puanı gerekiyor.

Bu yıl Yüksek Öğretim Kurumu psikolojik eğitim belgesi eğitimi belgesi almak isteyenler hakkında bir açıklama yaptı. Bu eğitim için alınacak kişi sayısı 2o.000 dir.

Yüksek Öğrenim Kurumlarından alınan bilgiye göre, önceki yıllarda yüksek öğrenim veren kurumlarımızda psikolojik biçimlenme eğitimi veren bölümlere içinde bulunduğumuz yıl ve önümüzdeki yıldan geçerli olmak üzere bu eğitimi almak isteyenler için sınır belirlendi. Bu eğitimi alam isteyenler Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından belirlenecek.

osymales

Önceki senelerde talebeler üniversite not ortalamalarına göre yapılan seçimlerle belirleniyordu. İçinde bulunduğumuz öğretim yılının başından geçerli olmak üzere Akademik lisansüstü eğitim sınavı neticeleri etkili olacaktır.Öğrenci seçme ve yerleştirme kurumu bununla ilgili bir rehber yayınladı. Tüm bu konuya ait bilgiler bu yılın güz rehberinde bulunacağı bilgisi verildi.

Verilen bilgiye göre:

Bilindiği üzere bu sınavların geçerliliği üç senedir. Geçtiğimiz üç yılda bu sınava girememiş isteklilerin önümüzdeki eğitim yılının Kasım ayında ALES yani Akademik lisansüstü eğitim sınavına girmeleri gerekmektedir. Pedagojik eğitim belgesi almak için alınacak öğrenci adedi 20.000 kişidir. Yüksek lisans başvuruları güz dönemi sınav sonuçları belli olduktan sonra istekliler başvuru yapabileceklerdir.

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız bahis ile alakalı araştırmalarımız sürmektedir. Bu konu ile ilgilenenlerin müracaatlarını elektronik ortamda yapmaları gerekmektedir.Müracaat bilgileri bu kayıtları için izlenecek temel yol en yakın zamanda Yüksek Öğretim Kurumu ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu tarafından bu kurumların internet sayfalarında açıklanacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir