Şinasi Hayatı ve Eserleri Kısaca

Şinasi Hayatı Kısaca ve Şinasi Eserleri

İbrahim Şinasi gazeteci, şair ve tiyatro yazarıdır. 5 Ağustos 1826’da hayata gelen şairin babası Topçu Yüzbaşı Mehmet Ağa’dır. Mehmet Ağa 1829’da Osmanlılar ve Ruslar arasında yapılan savaşta vefat etmiştir.

Mahalle Sıbyan okulunu ve Fevziye okulunu tamamlayıp katip adayı olarak Müşiriyeti Mektubi kalemine katıldı. Farsça, Arapça ve Fransızca öğrenen şair bilgilerini geliştirmesi için 1849’da devlet desteğiyle Paris’e gitti. Paris’te de çalışmalarına devam etti, edebiyat ve dil üzerine yoğunlaştı. İstanbul’a 5 yıl sonra döndü ve Encümen-i Daniş’te görev aldı.

Tasvir-i Efkar ve Tercüman-ı Ahval gazetelerini çıkardı ve 1965 yılında tekrar Paris’e döndü. Fransa’da 5 yıl boyunca Ulusal Kitaplıkta çalışmalar yaptı ve kelime araştırmalarına yöneldi.

Osmanlı’da başlayan batılılaşma hareketlerinin önderlerinden oldu ve düşünce, dil, edebiyat konularının gelişmesini sağladı.

1871 yılının eylül ayında beyin kanserinden dolayı hayatını kaybetti.

Şinasi’nin Eserleri: Tercüme-i Manzume, Şair Evlenmesi ( Türk edebiyatının ilk tiyatro eseri) , Tercüman-ı Ahval Mukaddimesi, Durub-i Emsal-i Osmaniye, Müntehebat-ı Eşkar, Müntehebat-ı Tasvir-i Efkar

Şinasi’nin Hayatı Hakkında Düşüncelerinizi Aşağıdan hemen Paylaşabilirsiniz.

2 thoughts on “Şinasi Hayatı ve Eserleri Kısaca

 • 21/03/2017 tarihinde, saat 06:29
  Permalink

  abi iki saattir araştiriyorum ya ödev olmasa alakam yok hasan ebren in saçma ödevleri

  Yanıtla
 • 06/05/2014 tarihinde, saat 11:28
  Permalink

  çok güzel olmuş ama 1965 tarihi yanlış verilmiş onun yerine 1865 olucak sadece orada yanlışlık var ama gğzel olmuş ellerinize sağlık :) :)

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir