Tiyatronun Unsurları Nelerdir

Tanzimat Dönemi sonrasında edebiyat ve sanat dünyasında yer alan modern tiyatro ile halkın yaşadığı döneme ait gelenek ve görenekler var olmaya devam etmiştir. Tiyatro, günümüzde de hala devam eden ve çok sayıda seyircisi olan bir sanat dalı olmaktadır. Tiyatro bir eğitim aracı olarak adlandırılmasının yanı sıra sanatı toplum için yapan bir sanat türü olmaktadır. Tiyatro, toplumun hem maddi hem de manevi desteği ile birlikte gerçekleşmektedir. Tiyatroda bulunan değişmez bazı unsurlar vardır. Peki bu unsurlar neler olmaktadır? Bu ya da buna benzeyen sorularınıza ait cevapları bulmanız amacı ile yayınlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere tiyatronun unsurları nelerdir kısaca bilgi vereceğiz.

tiyatro ile ilgili görsel sonucu

Tiyatronun Unsurları

  • Kişi : Tiyatroda kişi olmazsa olmaz bir unsurdur. Kişiler sayesinde olay örgüsü tanımlanmaktadır. Bir kişi olacak ki tiyatroda bir olaydan bahsedilebilesin.
  • Olay : İş, oluş ya da hareket bildiren bir olayın olması şarttır.
  • Yer: Tiyatronun sahnelenebilmesi için bir yerin olması gerekmektedir. Yer olmadan tiyatronun sahnelenmesi mümkün değildir.
  • Zaman: Tiyatroda gerçekleştirilen olayın bir zamanın olması gerekmektedir.
  • Oyuncular: Tiyatronun sergilenebilmesi için bunu sergileyecek oyunculara ihtiyaç vardır. Oyuncular tiyatro unsurların biri olan kişileri halka yansıtmaktadır.
  • Seyirciler: Tiyatronun bir izleyici olacak ki, tiyatronun gerçekleşmesinin bir anlamı olsun. Seyircisi olmayan bir tiyatro, prova olarak adlandırılır.

Tiyatronun Unsurları Nelerdir Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Hemen Yazabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir