Üniversite Hazırlık Senesi

Üniversitelere yeni başlayan öğrenciler için eğitim süreci başlamadan önce hazırlık okuma imkanı vardır. Sadece devlet üniversitelerinde öğrencilere sunulan bu imkan ile öğrenciler direk olarak üniversitedeki seçtiği bölüme başlamayıp, birçok farklı bölümden yeni öğrencilerle birlikte bu hazırlık sınıflarında eğitim alabilmektedir.

Hazırlık sınıfları, öğrencilere zorunlu tutulmayan, İngilizce eğitimi verilen alanlardır. Ücretsiz olması ve üniversite ortamına adapte o etmesi sebebiyle birçok öğrenci tarafından tercih edilmektedir. Hazırlık sınıfları kimi üniversitelerde İngilizce eğitim olduğundan zorunlu tutulsa da genel olarak öğrenciler isteği sonucunda şekillenmektedir.

sinavsalonu

Hazırlık sınıfları tüm öğrencilere sunulan bir sistem değildir. Türkiye’deki üniversitelerin birçoğunda bulunsa da, bu sınıfları barındırmayan üniversitelerde bulunmaktadır. Hazırlık sınıfları, yeni öğrenciler için çok yararlı uygulamalardır. İleri ki süreçte ihtiyaç duyulan dil puanları için kullanılabildiğinden, öğrencilerin sıkıntı yaşamamasına yardımcı olmaktadır.

Üniversite hazır sınıfları İngilizce bölümü veya İngilizce ders işlenecek bir bölüme giren kişiler için zorunlu tutulmaktadır. Bu kişiler burada bir sene eğitim aldıktan sonra ingilizcesini geliştirip, bölümüne başlamaktadır. Ancak bu hazırlık sınıfını tamamlayamama durumu da bulunmaktadır. Zorunluluğu olmayan kimselerin yıl sonunda yapılan hazırlık senesi İngilizce sınavından 50 puan alması gerekmektedir. Ancak zorunluluğu olan kişilerin alması gereken puan 70’in üstünde olmalıdır. Çünkü bu kişiler 4 yıl boyunca İngilizce ders işlemek zorunda kalacaklardır. İngilizceyi iyi bilen kimseler ise bu sınıflardan muaf kalabilmek için başka bir sınava girebilmektedir.

eokulegitim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir