Racaracai Hayatı

Cumartesi, 29 Haziran 2013, 13:37 | Genel | 0 Yorum
by editor

Racaracai Kimdir, Racaracai Hayatı Biyografi

Çola kralı. Hint Yarım adasının güne­yindeki kavimleri birleştirmiştir.

I.Racaraca’nın (Rajaraja) doğduğu ve öldüğü yer ve tarih bilinmemektedir. Hint Yarımadası’nın güneyinde yaşayan Çolalar arasında, otuz yıl süren uzun iç çekişmelerden sonra, 985’de tahta çıktı. İlk olarak, Güney Dekken’in (Hint Yarım adasında, Krişna Irmağı’nın güneyinde kalan bölge) güneybatı kıyısında (bugünkü Rerola eyaleti) egemen olan Çeralar’a ve güneydoğu kıyısında hüküm süren Pandyalar’a boyun eğdirerek yarımadanın güneyini tarihte ilk olarak birleştirdi. 999-1000 yıllarında, kuzeydeki Çavlukyalar’a yönelerek, kuzeyde Tungabhadra Irmağı’na kadar olan bölgeyi, kuzeydoğuda da Vengi ve Kalinga bölgelerini krallığın sınırları içine kattı.

Kısa bir süre içinde, Çola Krallığı’nı Güney Dekken’in en güçlü devleti haline getiren Racaraca, 1001-1004 arasında Seylan Adası’nı da egemenliği altına aldı. Adanın kuzeyini krallığın bir eyaleti haline getirerek, Polonnaruva’da yeni bir başkent inşa ettirdi. Ayrıca güçlü bir donanma kurdu ve Maldiv adalarını ele geçirerek, Arap tüccarların Güneydoğu Asya ve Çin’le olan ticaret yollarını ve ticaret limanlarını krallığın denetimine aldı.

Racaraca, krallığı sırasında bir alt kademe yöneticiler ağı kurdu. Yerel birimlere geniş ölçüde özerklik tanıyarak, krallığı çevresinde sağlam bir birlik oluşturdu.

 

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.