Henri Langlois Kimdir

Henri Langlois Kimdir, Henri Langlois Hayatı Biyografi

Fransız sinema arşivcisi. Dünyanın en zengin sinema arşivi olan Fransız Sinemateki’nin ve buraya bağlı sine­ma müzesinin kurucusudur.

13 Kasım 1914’de izmir’de doğdu, 13 Ocak 1977’de Paris’te öldü. Beş yaşındayken ailesiyle Fran­sa’ya gitti. Çocukluğundan başlayarak eski sinema filmleri toplamaya girişti. 1935’de yönetmen Georges Franju ile birlikte kurduğu Cercle du Cinema adlı sinema kulübünde sessiz film gösterileri düzenledi. Ertesi yıl, çalışmakta olduğu bir sinema dergisinden maddi destek sağlayarak, arkadaşlarıyla Fransız Sinematekini kurdu. II.Dünya Savaşı yıllarında arşivi işgal güçlerinden saklamayı ve kurtarmayı başaran Langlois’nin yöneticiliğinde gelişen Sinematek, savaş­tan sonra devlet desteğiyle de zengin bir koleksiyona dönüştü.

Dünyanın çeşitli yerlerinde birçok sinema kuru­munun temelini atan ve büyük ün kazanan Langlois, 1964’de özel bir Oscar ödülü aldı. 1968’de kültür bakanı Andre Malraux tarafından görevinden alınması olaylara yol açtı. Türk Sinemateki de içinde olmak üzere çeşitli ülkelerin sinema kuruluşlarından, sinema çevrelerinden kararı protesto eden mesajlar gönderil­di, büyük stüdyolar ve ünlü yönetmenler filmlerinin Sinematek’te gösterimine izin vermeyeceklerini bil­dirdiler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir