Kari Leonhard Reinhold Kimdir

Kari Leonhard Reinhold Kimdir, Kari Leonhard Reinhold Hayatı Biyografi

Avusturyalı filozof. Kant’ın düşüncele­rini, kendi felsefe anlayışıyla uzlaştırarak, yaymaya çalışmıştır.

26 Ekim 1758’de Viyana’da doğdu, 10 Nisan 1823’de Kiel’de öldü. 1772’de Cizvit Kolejine girdi,iki yıl din öğrenimi gördükten sonra, okulun kapanması üzerine, Barnabitler Koleji’ne yazıldı, 1782’de bu kurumda rahip adaylarına felsefe ve tanrıbilim okut­makla görevlendirildi. 1783’de Leipzig Üniversitesi’nde bir süre daha felsefe okudu, Weimar’a gitti, kızıyla evlendiği yazar Wieland’ın çıkardığı Mercure Allemand adlı gazetede, özellikle Kant’ın felsefesini açıklayıcı nitelikte yazılar yazmaya başladı. Bu yazılarının iki cilt olarak basılmasıyla büyük ün sağladı, 1790’da Jena Üniversitesi’nde felsefe profesörü oldu. 1794’de Kiel Üniversitesi’ne atandı, 1796’da Berlin Bilimler Akademisi’nin açtığı bir yarışmayı kazandı. Bütün çalışmaları­nı Kiel Üniversitesi’ndeki görevi süresinde felsefe, metafizik ve tanrıbilim konularında toplayan Reinhold eleştirici bir yöntemi benimsemiştir. Ona göre bir sorunu açıklamak için, ayrıntılarına değin incelemek, en küçük öğelerine inmek gerekir.

Reinhold’un felsefesi Kant’ın geliştirdiği düşünce dizgesinin, daha geniş bir anlayış ortamında, açıklanma­sına dayanır. Ona göre bilgi sorununun çözümünde en güvenilir yöntemi bulan Kant’tır. Bu yöntem bilgiyi, kaynağındaki temel öğeleri aydınlığa çıkararak, usla olan önsel (a priori) bağlantıları içinde yakalamış, her türlü gizemci ve kuşkucu kurama son vermiştir.

  • Eserleri (başlıca): Briefe über die Kant’sche Philosopbie, 1786, (“Kant Felsefesi Üstüne Mektuplar”); Versuch einer neuen Theorie des menschlicben Vorstellungsvermögens, 1789, (“Yeni Bir İnsan Tasarım Yetisi Üstüne Deneme”); Über das Fımdament des philosopbischen Wissens, 1791, (“Felsefe Bilgisinin Temeli Üstüne”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir